Kolorowe jeziorka − cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, powstałe w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza (z 1785 roku), usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Stawku). W kopalniach wydobywano w latach 1785-1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.
Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Zielone Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p., Purpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., a najwyżej położony Zielony Stawek (Czarne Jeziorko) na ok. 730 m n.p.m., jest on najmniejszy i okresowo wysycha.
Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych.
Swój kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska, które obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt. Piryt występuje tu w łupkach serycytowo-chlorytowych, a jego zawartość dochodzi do 10-12%. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego o pH=3. Poza pirytem występują tu również pirotyn, chalkopiryt, miedź rodzima, sfaleryt, galena, boulangeryt, jamesonit, bournonit, chalkozyn, tetraedryt, limonit, syderyt a z minerałów skałotwórczych: kalcyt, dolomit, wezuwian, zoizyt, pistacyt, talk, fluoryt, ilmenit, tytanit. Kolor wody w pozostałych jeziorkach determinują związki miedzi, a nie siarki. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.
Przez teren przyległy do jeziorek biegnie zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę oraz niebiesko znakowana trasa rowerowa. Planowane jest utworzenie na tym terenie rezerwatu przyrody nieożywionej.
Poniżej Purpurowego Jeziorka znajduje się zagłębienie, w którym często również jest woda. Od Purpurowego Jeziorka oddziela je kilkunastometrowy pas skałek z jaskinią, nazywane ono bywa Zielonym Jeziorkiem.
Przy najniższym jeziorku znajduje się duży parking. Ze względu na sporej głębokości wyrobisko i zabezpieczenia wyłącznie z żerdzi lub ich brak, nie jest to miejsce polecane na rodzinne wyjazdy z dziećmi.
Wejście.
A to zdjęcie nadprogramowe. Zrobiła je Basia i mimo wszystko mi się podoba:)
Bez żadnych przeróbek w programie graficznym.
Droga wiodła przez las. Tylko że z jednej strony był las a z drugiej zazwyczaj strome urwiska. jednak strasznie nie było.
To jeziorko było chyba najładniejsze. Najdalej położone ale robi wrażenie.
Jak widać nawet ja dałam się sfotografować co graniczy z cudem:P
Basia w bluzie. Ochrona przed kleszczami które podobno według niej tylko się czaiły na takie nastolatki:)
Zielone jeziorko było pierwsze. Otoczone pięknymi skałkami.
No i trzecie takie brązowo=brunatne. Wijące się między skałami. Kiedyś woda była bardziej czerwona niestety po powodziach została wypłukana i trochę czasu minie zanim zabarwi się znów.
Jak ktoś będzie w okolicy to polecam z całego serca aby sie tam wybrał. Można miło spędzić czas i nacieszyć oczy.
5 komentarzy:
osobom, a nie osobą!
a co z wędrasiami?
ok juz doczytalam.. ale to na 100%?
A mi się fotka nie wyświetla :(
Szmaragdowe jest śliczne...
Prześlij komentarz