poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka − cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, powstałe w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza (z 1785 roku), usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Stawku). W kopalniach wydobywano w latach 1785-1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.

Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Zielone Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p., Purpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., a najwyżej położony Zielony Stawek (Czarne Jeziorko) na ok. 730 m n.p.m., jest on najmniejszy i okresowo wysycha.

Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiegoamfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych.

Swój kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska, które obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt. Piryt występuje tu w łupkach serycytowo-chlorytowych, a jego zawartość dochodzi do 10-12%. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego o pH=3. Poza pirytem występują tu również pirotyn, chalkopiryt, miedź rodzima, sfaleryt, galena, boulangeryt, jamesonit, bournonit, chalkozyn, tetraedryt, limonit, syderyt a z minerałów skałotwórczych: kalcyt, dolomit, wezuwian, zoizyt, pistacyt, talk, fluoryt, ilmenit, tytanit. Kolor wody w pozostałych jeziorkach determinują związki miedzi, a nie siarki. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.

Przez teren przyległy do jeziorek biegnie POL Szlak zielony.svg zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę oraz niebiesko znakowana trasa rowerowa. Planowane jest utworzenie na tym terenie rezerwatu przyrody nieożywionej.

Poniżej Purpurowego Jeziorka znajduje się zagłębienie, w którym często również jest woda. Od Purpurowego Jeziorka oddziela je kilkunastometrowy pas skałek z jaskinią, nazywane ono bywa Zielonym Jeziorkiem.

Przy najniższym jeziorku znajduje się duży parking. Ze względu na sporej głębokości wyrobisko i zabezpieczenia wyłącznie z żerdzi lub ich brak, nie jest to miejsce polecane na rodzinne wyjazdy z dziećmi.

(Wiadomości z Wikipedii )

Wejście.


A to zdjęcie nadprogramowe. Zrobiła je Basia i mimo wszystko mi się podoba:)
Bez żadnych przeróbek w programie graficznym.


Droga wiodła przez las. Tylko że z jednej strony był las a z drugiej zazwyczaj strome urwiska. jednak strasznie nie było.


To jeziorko było chyba najładniejsze. Najdalej położone ale robi wrażenie.
Jak widać nawet ja dałam się sfotografować co graniczy z cudem:P


Basia w bluzie. Ochrona przed kleszczami które podobno według niej tylko się czaiły na takie nastolatki:)Zielone jeziorko było pierwsze. Otoczone pięknymi skałkami.
No i trzecie takie brązowo=brunatne. Wijące się między skałami. Kiedyś woda była bardziej czerwona niestety po powodziach została wypłukana i trochę czasu minie zanim zabarwi się znów.


Jak ktoś będzie w okolicy to polecam z całego serca aby sie tam wybrał. Można miło spędzić czas i nacieszyć oczy.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

osobom, a nie osobą!

Mucia pisze...

a co z wędrasiami?

Mucia pisze...

ok juz doczytalam.. ale to na 100%?

Karolina pisze...

A mi się fotka nie wyświetla :(

Mona_63 pisze...

Szmaragdowe jest śliczne...