sobota, 20 sierpnia 2011

Stary Książ

Początki zamku Stary Książ sięgają IX wieku kiedy powstał tu pierwszy gród. Średniowieczny zamek wybudował książę Bolko I Surowy. Po wojnach husyckich zamek stał się siedzibą rycerzy rabusiów co w konsekwencji doprowadziło do jego zniszczenia. Od końca XIV wieku zamek popadł w ruinę. Pod koniec XVIII wieku Jan Henryk VI von Hochberg - właściciel pobliskiego Zamku Książ przemienił Stary Książ w romantyczną ruinę. Do niedawna uważano, że Stary Książ od razu zbudowano jako sztuczna ruinę. Tezę tę obaliły jednak prace archeologiczne.

Stary Książ położony jest nad stromym zboczem nad rzeką Pełcznicą, która oddziela go od Zamku Książ. Z ruin widać zamek Książ, szczególnie w okresie kiedy na drzewach nie ma liści. Do ruin wiedzie ciekawie poprowadzona na stromym zboczu Pełcznicy ścieżka. Miejscami jest tak stromo, że dla turystów przygotowano metalowe pomosty z barierkami. Nad samą rzeką znajduje się mostek, za którym czeka strome podejście do ruin. Trasę tą można raczej odradzić turystom z małymi dziećmi. Do zamku Stary Książ można też dojść od strony Wałbrzycha czerwonym szlakiem. Idąc nim w drugą stronę można obejrzeć Zamek Książ z od strony zachodniej. Niestety drzewa mocno przesłaniają widok dlatego najlepiej wybrać się tam późną jesienią lub wczesną wiosną.

(wiadomości ze strony :http://www.atrakcje-turystyczne.eu/obiekt,427,0,zamek-stary-ksiaz.php)
6 komentarzy:

shiraja pisze...

Widzę, że zawitałaś w moje okolice :) Książ robi wrażenie i ten wyremontowany ruiny- które mają swój niepowtarzalny klimat. Pozdrawiam ciepło :)

Karolina pisze...

Przepiękne ruiny, przypominają mi te w moim mieście :)

Marta pisze...

Takie zamki lubię najbardziej,tylko one wydają mi się prawdziwe:)nie to,co w moim mieście...mam nadzieję,że też uda mi się kiedyś tam wybrać:)pozdrawiam i życzę Wam jak najwięcej takich fajnych wypadów!
m.kuternowska@gmail.com

carrantuohill pisze...

klimatycznie

Zielona pisze...

Uwielbiam takie magiczne miejsca :)

Anonimowy pisze...

Klimatyczne miejsce...niezły blog...pozdrawiam

https://www.facebook.com/staryksiaz
http://www.youtube.com/watch?v=es2qAWwNfdw